Logo Pic
Reiman Zoltán 2025. január 30.

A diósgyőri futball legjobb őszi szereplései

Indul a tavaszi szezon a labdarúgó NB I.-ben, ezért ezúttal a múltidéző cikket a DVTK-ról írtam. Már csak azért is, mert nem sokszor fordult elő a múltban, hogy a szívünkhöz közel álló vasgyári csapat ilyen kevés vereséggel zárja az őszt. Nézzük meg, mikor fordult elő ilyen és mi lett a vége az aktuális bajnokság első felében való jó szereplésnek.

 

logo_0017_06_1_2.png

fotó: magyarfutball.hu

 

(Érdekesség, és páran hiányolnák is talán, ha nem tennék említést a mi Aranycsapatunkról. Nem szerepel a listában a bronzéremmel végződő 1978/79-es bajnokság. Ennek az oka, hogy öt vereséget szenvedett a csapat ősszel – bár a negyedik helyen álltak az félévi zárás után. Ez most egy ilyen összeállítás.)

 

img_20190808_035911_2.jpgForrás: dr. Zádor Tibor: Az 50 éves DVTK - Diósgyőrvasgyár sportéletének története

 

1945/46 – mindössze két vereség az őszi idényben

Kezdjük rögtön egy nagyon furcsa bajnoksággal. Történt ugyanis, hogy az 1945/46-os szezonban 28(!!!) csapat indult az NB I.-ben. Sem előtte, sem utána nem volt ennyi indulója a legmagasabb osztály küzdelmeinek. A főváros központúságot szerette volna az MLSZ egy kicsit megváltoztatni – amit nem sikerült, a rendszerváltásig nagyon erősen megmaradt, és most sem sokkal jobb a helyzet –, ezért sok olyan vidéki város is besorolást kapott, aki addig még nem szerepelt ezen a szinten.

1738232889653.jpg

magyarfutball.hu

Az első körben keleti és nyugati csoportra osztották a csapatokat, ahol mindenki játszott mindenkivel. Az utolsó négy-négy gárda már itt búcsúzott. A megmaradt 20 egyesület közül a két csoport első 5 helyezettje a legjobb 10 közé került, a második, 6-10. helyen végzett együttesek pedig a második 10 közé, ahol a végén még négy együttes búcsúzott az NB I-től.

Azért került be ebbe az összeállításba ez a szezon, mert kevés vereséget szenvedett a DVTK, a bajnokság első felében mindössze kettőt (!!!), de sajnos ennek ellenére a sok döntetlen miatt a 6. helyen végzett, így csak a második 10 közé került. (Talán meg is lett volna az öt közé jutás, ha például az Újpest elleni hazai mérkőzést nem csalja el nemes egyszerűséggel a játékvezető. Óriási botrány lett az esetből, a klubot megbüntették, a következő hazai találkozóra a Népkertben került sor. Ennyit a főváros centrikusság megszüntetéséről…)

A második 10 között aztán egy másik arcát mutatta a DVTK, az összes fontos mérkőzésen vereséget szenvedve, végül búcsúzott a legmagasabb osztálytól. Senki nem gondolta volna a bajnokság elején, hogy így végződik a szezon…

 

1738232889678.jpg

magyarfutball.hu

Ez volt az első kiesés az élvonalból a klub történetében. Ebben a csapatban már nem szerepeltek az első nagy NB I.-es generáció ’’sztárjai” a támadók közözött, de nagyon jó együttes volt. Csak egy pár név a teljesség igénye nélkül a pályára lépett legendás, meghatározó futballisták közül: Károlyi, Solt, Felföldi, Bohus, Krucsai, Németh, Pribrelszky, Pesti… Az edzői posztot Móré János látta el.

 

1957/58 - nagyszerű ősz újoncként

Egy hosszú, NB II.-es szezont zárt bajnoki címmel a klub, majd újoncként nagyszerű (fél)idényt produkált. Mindössze három vereséget szenvedett a piros-fehér alakulat ősszel, tavasszal azonban hétszer hagyta el pont nélkül a pályát, ezért csak a 10. helyen végzett. A csapat edzője Teleki Pál volt, aki arról is nevezetes, hogy a magyar válogatott első világbajnoki gólját szerezte. (Teleki már volt a Diósgyőr edzője, még az NB I.-es időszak előtt.)

 

img_20190809_045556_1.jpg

Ez a csapat két évvel később megszerezte a vidék legjobbja címet. Forrás: Dr. Zádor Tibor: Az 50 éves DVTK - Diósgyőrvasgyár sportéletének története

A három vereségből kettőt idegenben - MTK, Csepel -, egyet pedig hazai pályán a Ferencvárossal szemben szenvedtek el (1-2). Érdekesség, hogy az első Népstadionban elért győzelem ekkor született: a Bp. Honvéd ellen (1-0).

Kivételes képességű játékoskerettel dolgozhatott Teleki Pál, amely két évvel később a vidék legjobbja címet is megszerezte. (5. hely.) A csapatban meghatározó szerepet játszott: Tóth, Werner, Szigeti, Paulás, Török, Iván, Csányi, Papp, Fekete, Matisz, Pál II.

 

1998/99 - a legszebb focit játszotta a Diósgyőr a mezőnyben

1935 után ismét proffesszionális lett az NB I. 1998-ban: PNB 1. Ebben a szezonban is csak három vereséget szenvedett az immár DFC-nek hívott vasgyári legénység. Egy - szerintem mindenki számára emlékezetes - győri 4-5, egy zalaegerszegi és egy nyíregyházi fiaskó mellett. Sajnos az álom nem folytatódhatott tavasszal, hiszen a klub csődbe ment, az edző Tornyi Barnabás és több játékos is távozott. A bajnokság második felében 8 vereséget szenvedett a csapat, így csak a 7. helyen végzett.

 

6_16_1.jpg

Kulcsár Sándor a Ferencváros ellen. Forrás: erdelysport.hu

Örökre emlékezetes marad az Üllői úton aratott diadal (4-3), a Videoton vagy a Dunaferr idegenbeli legyőzése, a Vasas, a Kerület és a Haladás kiütése hazai pályán.

Ez a keret is kivételes képességű volt a maga idejében: Nota, Rácz, Szmiljanics, Földvári, Téger, Kovács T., Túróczi, Szabó T., Kiser, Buzás, Kulcsár, Egressy, Kuttor, Kákóczki, Ternován, Domokos. Vajon mire lett volna hivatott, ha együtt marad?

 

2013/14 - a DVTK az Európa Ligában

Egy nagyszerű idény és végre nem csak ősz! Valami ilyesmit szeretnénk idén is! (És ne felejtsük el a Ligakupa győzelmet és a kupadöntőt.)

A Szivics Tomislav által trenírozott DVTK mindössze 3 vereséget szenvedett ősszel, tavasszal ugyan négyet, de így is elég volt ez a teljesítmény az 5. helyre. És ezáltal az Európa Liga selejtezőjében való indulásra. Érdekesség, hogy két őszi vereség hazai pályán történt, csak egy idegenben. A Ferencváros ellen (1-4) és a Győri ETO ellen (1-2) itthon, Debrecenben pedig (0-4) idegenben.

12-e1400066130950.jpg

Fotó: mlsz.hu

Emlékezetes volt a Hovéd, az Újpest vagy a Kövesd kiütése (5-0). Az Aranycsapat után ez az idény volt a klub legsikeresebb szezonja.

A keret is nagyszerű játékosokból állt: Radoš, Vadász, Debreceni, Kádár, Elek, Gosztonyi, Kostić, Bacsa, Futács.

 

2014/15 - az utolsó kiugró őszi szereplés

Az utolsó kevés vereséggel megélt ősz ugyancsak Szivics Tomislav nevéhez fűződik. Csak a Paks, a Videoton és a Felcsút tudta legyőzni a DVTK-t, mindegyik elszenvedett vereség idegenben történt. Ezt tavasszal 5 vereség követte, ami Szivics mester állásába került.

b64b142042eb4f9b9bdd071603a956da.webp

Forrás: nso.hu

A bajnokság végén az új vezetőedzővel - a klub egykori legendájával -, Vitelki Zoltánnal megtáltosodott a csapat, amely végül a 7. helyen végzett.

Emlékezetes volt a Ferencváros legyőzése itthon, az MTK elleni diadal idegenben, vagy a Nyíregyháza oda-vissza való két vállra fektetése.

A keret bár kissé meggyengült, ebben a szezonban sem volt rossz. Pályára lépett többek között: Okuka, Kádár, Elek, Barczi, Bognár, Bacsa, Griffiths, Grumic, Gosztonyi.

 

Vajon milyen tavasz vár a DVTK-ra?

 

Források:

 

adatbank.mlsz.hu

dvtk.eu

nso.hu

Varga Lajos: A futball-labda diósgyőri útja

Wikipédia - 2013/14 és a 2014/15-ös NB I.-es bajnokságok statisztikái

Népsport egyes lapszámai

Észak-Magyarország egyes lapszámai

magyarfutball.hu

Vissza a címlapra
Szemelvények Miskolc város történelméből
Legjobban pörgő posztok
Az Empoli elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
A Benfica elleni mérkőzés
Apuleius • 6 nap
Danilo és Fagioli eltávolítása megrengette az öltözőt?
venember83 • 4 nap
A mercato utolsó napjai viharosak lehetnek
venember83 • 8 nap
Összefogott a zenész szakma a Don Gatto ellen
sunthatneversets • 3 nap
Cikkek a címlapról
Az Aranyadhalmi Állami Elemi Népiskola épülete, Kardoskúti tanyák
A hűséges olvasók tudják, hogy szűkebb hazám, Békés vármegye rengeteg kincset rejt. Tele van a megye kastélyokkal, van várunk is, templomromjaink, és vannak olyan helyek is, melyek az egykoron virágzó tanyasi életformának állítanak emléket. Ilyen a Kardoskúthoz tartozó egykori Aranyadhalmi Állami…
Ilyen volt fénykorában a nógrádi vár
Ma már csak szerény sziluettje látható Magyarország legrégibb szabálytalan alaprajzú, belső tornyos kővárának.
>