Logo Pic
Bartha.Tibor 2025. február 03.

Ilyen volt fénykorában a nógrádi vár

nograd01.JPGMa már csak szerény sziluettje látható Magyarország legrégibb szabálytalan alaprajzú, belső tornyos kővárának.

Akárhova is kirándulunk, mindig érdekes gondolat egy várrom esetében, hogy vajon milyen lehetett akkor, amikor még a maga teljességében létezett. Ez pedig Nógrád váránál sincs másképp. Ma már csak a falak romjai, és néhány fal maradványa látható az egyébként káprázatosan szép helyen lévő várnak.

A XI. században épült nógrádi ispánsági vár sokáig királyi kézben volt, mielőtt átkerült a Váci egyházmegyéhez. Ekkor építették a belsővárat, aminek jelenleg igen csonka maradványa látható. Az építkezés valamikor a XV. század végén fejeződtek be, hogy 1544-ben harc nélkül elfoglalja a török sereg.

Csak 50 évvel később egy rövid időre foglalhatták vissza a magyarok, hogy 1663-ban ismét török kézre kerüljön. Katonai jelentőségét egy villám törte ketté 1685-ben, amelynek következtében a belsővár magas öregtornyában tárolt puskapor felrobbant. Ezután az enyészeté lett, mára pedig sajnos ott tartunk, hogy alig maradt valami a hajdan szép várból, ráadásul jelenleg nem is látogatható állapota miatt.

Addig is amíg nem lehet személyesen is felfedezni a várat, nézzünk pár csodás képet arról, milyen is lehetett fénykorában Nógrád vára.

nograd02.jpg

nograd03.jpg

nograd04.jpg

nograd05.jpg

nograd06.jpg

Fotók: pazirik

Ha tetszett a cikk kövess minket a Facebookon is

Vissza a címlapra
Nógrád Turizmus
Legjobban pörgő posztok
Az Empoli elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
A Benfica elleni mérkőzés
Apuleius • 6 nap
Danilo és Fagioli eltávolítása megrengette az öltözőt?
venember83 • 4 nap
A mercato utolsó napjai viharosak lehetnek
venember83 • 8 nap
Összefogott a zenész szakma a Don Gatto ellen
sunthatneversets • 3 nap
Cikkek a címlapról
Az Aranyadhalmi Állami Elemi Népiskola épülete, Kardoskúti tanyák
A hűséges olvasók tudják, hogy szűkebb hazám, Békés vármegye rengeteg kincset rejt. Tele van a megye kastélyokkal, van várunk is, templomromjaink, és vannak olyan helyek is, melyek az egykoron virágzó tanyasi életformának állítanak emléket. Ilyen a Kardoskúthoz tartozó egykori Aranyadhalmi Állami…
Balázs János zongoraművész Lions Díjat kapott
A hétvégén Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra Fesztivál alapító-művészeti vezetője a Lions Club kuratóriumának egyhangú döntése alapján átvehette az idei év Lions Díját.
>